רוצה לפרסם חינם את העסק שלך ב B144? להוספה >

אל תתפשר על בינוניות! 6 דברים שאסור לפספס לפני חתימה על חוזה שכירות לעסק

עומד בפני חידוש חוזה השכירות על החנות, המשרד או הגדלתו? ליקטנו עבורך את מיטב הטיפים שלא כדאי לפספס

2019-05-23

https://www.b144biz.co.il/%d7%90%d7%9c-%d7%aa%d7%aa%d7%a4%d7%a9%d7%a8-%d7%a2%d7%9c-%d7%91%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%95%d7%aa-6-%d7%93%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%90%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%a4%d7%a1%d7%a4%d7%a1/

מאת: | זמן קריאה: 01:44 דק' | מאי 2019 | מערכת B144 דיגיטל |

 • אל תתפשר על בינוניות! 6 דברים שאסור לפספס לפני חתימה על חוזה שכירות לעסק

  מאת: עו"ד אבישי אוסטרייכר, מומחה הטורבו העסקי , מאיץ העסקים של ישראל

  עומד בפני חידוש חוזה השכירות על החנות, המשרד או הגדלתו?
  ליקטנו עבורך את מיטב הטיפים שלא כדאי לפספס:

  ההתחייבויות

  עליך לוודא מהן ההתחייבויות הברורות שלך כלפי המשכיר ולעגן אותן בכתב ובמסגרת החוזה בפירוט רב ככל הניתן. בנוסף, עליך לבדוק מהן ההתחייבויות הכספיות שלך כלפי בעל המתחם המושכר במסגרת שכירתו, לדוגמא: תשלומי מים, תשלומי חשמל, תשלומי ארנונה וכו '. את אלה יש לעגן גם כן בחוזה ולרשום אותם במפורש ובפירוט המקסימלי.

  משך השכירות

  עליך לסכם את משך זמן השכירות למשך כל תקופת השכירות. אם יש אפשרות לתקופת שכירות קצרה או ארוכה מהחתום בחוזה יש לציין זאת מפורשות ובכתב בחוזה. אם מסוכם על התראה מוקדמת מראש במקרה של פינוי מוקדם או מקרה דומה או על פיצויים בכסף לשוכר ו/או למשכיר, יש לציין גם זאת על גבי החוזה. אם יש סעיף המאפשר לבעל המתחם המושכר לפנות אותך, השוכר, טרם הזמן המסוכם, יש לציין בחוזה מה אחוז הפיצוי המגיע לך במקרה שסעיף שכזה יופעל. חשוב מאוד לכלול בחוזה אופציה להארכה מראש, משום שבהרבה מקרים, עסקים מצליחים בזכות דבקותם בשטח מסחר מסוים. במקרים שכאלה, חשוב מאוד לסכם כבר בשלב החתימה, על סכום דמי השכירות שישולם לאחר הארכת החוזה.

  מה לגבי ערבויות או ביטחונות?

  בכל המקרים, השוכר ייאלץ להפקיד בידי בעל המתחם המושכר פיקדונות כספיים שיהיו כמעין תמרור אזהרה מעל ראשו של השוכר על מנת שלא יתפתה לזלזל בשמירה על המתחם המושכר או במידה ולא ישלם בזמן ובאופן מלא על המתחם המושכר לבעליו. במקרים כאלה עליך כשוכר – להיזהר, להקפיד ולהכליל בחוזה סעיפים המבטיחים כי לבעל המתחם המושכר לא תהיה גישה חופשית לפדיון הפיקדון או הערובה, במקרה של אי-הסכמה איתך. כמו כן, יש לפרט בחוזה את המקרים בהם ימומשו הפיקדון ו/או הערבות.

  אינפורמציה כוללת

  על המשכיר לפרט בחוזה את כלל פירוט המידע, ללא יוצא מן הכלל ובשקיפות מלאה, של המתחם המושכר אותו אתה שוכר. מבין פרטי המידע שחייבים להופיע בחוזה: מספר החדרים במתחם המושכר, מספר שטחי המסחר בו, שטח מגורים, מספר החניות בו ושטחו הכולל.

  השימוש העתידי במתחם המושכר

  עליך לוודא היטב כי בעל המתחם המושכר ואתה חותמים על סעיף בחוזה השכירות, המעניק לך את הזכות להשתמש במתחם המושכר ששכרת לכל עיסוק שבו עוסק העסק שלך. לכל הפחות, על החוזה לכלול מלל המפרט במדויק מהי מטרת השימוש במתחם המושכר. חשוב לזכור כי עליך לקבוע את אופן השימוש במתחם המושכר, בהתאם לשימוש העתידי שאתה מתכנן ואמור לעשות במתחם המושכר כפועל יוצא של השירותים / המוצרים שהעסק שלך מציע.

  חשיבות קביעת נושא הביטוח מראש

  עליך לוודא היטב את קיומם של ביטוחי המבנה, הרכוש וביטוח צד ג ', לרבות: ביטוח חבויות. דוגמא לביטוח חבויות נהוג: מי ישלם פיצויים עבור נזק גוף שקרה במבנה. קיומן של פוליסות הביטוח חיוניות ביותר הן למשכיר והן לשוכר. כמו כן, חשוב מאוד להבחין בין ביטוח מבנה, ביטוח צד ג ' וביטוח רכוש. חשוב שלשוכר יהיה ביטוח מבנה (ביטוח מתחם מושכר). בכך יש הגנה במקרה שייגרם נזק למתחם המושכר כתוצאה מרשלנות שקרתה לעיתים מצידו. ביטוח צד ג ' חשוב הן לשוכר והן לבעל הנכס כדי להיות מוגן מפני תביעות צד ג ' – אדם שניזוק בתוך המתחם המושכר. ביטוח רכוש חשוב במיוחד לשוכר, היות והוא מגן על רכושו. ביטוח זה עשוי להיות חשוב גם למשכיר, בכל הקשור למקרים שבהם גם רכושו של המשכיר נמצא בנכס. הסוגיה על מי יושת תשלום הביטוחים המצוינים לעיל נקבעת במהלך המו מ בין השוכר למשכיר. לטובת השוכר, רצוי כי המשכיר ידאג לשלם את הביטוחים החשובים ביותר שיהיו – ביטוח רכוש וצד ג '. למשכיר חשוב יותר להסדיר את התשלום השוטף עבור ביטוח המתחם המושכר.

 • דילוג לתוכן