רוצה לפרסם חינם את העסק שלך ב B144? להוספה >

גיוס אשראי לעסקים קטנים ובינוניים

הנטייה לחשוב אצל כל מי שעוסק בתחום, ובוודאי מי שלא עוסק בתחום, היא כי קיימת בעיית גיוס אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. האמנם?

2013-06-25

https://www.b144biz.co.il/%d7%92%d7%99%d7%95%d7%a1-%d7%90%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%99-%d7%9c%d7%a2%d7%a1%d7%a7%d7%99%d7%9d-%d7%a7%d7%98%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%91%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%9d/

מאת: | זמן קריאה: 01:23 דק' | יוני 2013 | מערכת B144 דיגיטל |

 • גיוס אשראי לעסקים קטנים ובינוניים

  חשוב לציין כי התפתחות בנושא האשראי לעסקים קטנים ובינוניים החלה בתחילת שנות ה-90, כאשר בנק אוצר החייל החל במתן הלוואות למושבים ולקיבוצים בפריפריה. מהלך זה יצר התמחות של הבנק, וכאשר בשנת 1994 החלה קרן קורת בשיתוף פעולה עמם, שנה זו סומנהכנקודת מפנה בהתייחסות לנושא גיוס האשראי לעסקים קטנים.

  בשנת 1994 החלה הקרן בערבות המדינה לעבוד במסלול כאשר גובה ההלוואות היה בהיקף של כ- 750,0000 ₪. בתקופה זו היו שותפים לפעילות הקרן רוב הבנקים המסחריים, אולם הבנקים לא ידעו שתחום זה מחייב התמקצעות. כך קרה שלאחר זמן קצר, עקב הנפילות בתחום,משכו את ידם מהקרן רוב הבנקים. כך, בנק אוצר החייל נותר כמעט היחידי בניהול הפעילות עד שלקראת סוף שנות ה-90 אושרו הלוואות ספורות עד שהקרן גוועה ופסקה מלעבוד.

  אולם לפעילות זו הייתה חשיבות רבה בהבנה כי צרכי העסקים הקטנים והבינוניים ואופן הטיפול בהם מחייבים התנהלות אחרת. מה גם שמדובר על עסקים חדשים והצטרפות של בעלי עסקים מהעלייה הרוסית שהחלו לפתוח עסקים. בכל אותה עת הרחיבה קרן קורת את היקף פעילותה ונותרה תקופה ארוכה כקרן הכמעט יחידה בשוק כשלצידה עדיין קרנות הסוכנות וקרן רש י, אך היקף פעילותם היה זניח לעומת קרן קורת. פעילותה של קרן קורת הוטמעה במגזר העסקי בישראל, ובמקביל חלו שינויים מרחיקי לכת במערכת הבנקאית אשר גרמו לבנקים לשוב ולחזור לתחום העסקים הקטנים והבינוניים.

  בכל תקופת הפעילות של הקרן ניתן היה להבחין כי הפונים לקרן הינם לאו דווקא פונים אשר הבנקים מסרבים לתת להם אשראי או שהיו סיכון מבחינת הבנקכמו עולים חדשים או עסקים חדשים. אז החלה להתבהר התמונה מהי המשמעות האמיתית של פעילות קרן קורת והשפעתה על מתן האשראי.

  קרן קורת יצרה מאופן פעילותה, משלב גיוס האשראי, מיון, מילוי טפסים, פגישה עם הבנק, הכנת תוכנית עסקית והאישור, מודל אשר לאחר בחינת שנים של פעילות ובדיקת אחוז הנפילות, הינו מסייע ליזם המתחיל והקיים לתקשר עם הבנק. במודל של קורת יש לבנק זכות לאשר את האשראי, אבל אין לו זכות לסרב לתנאים המוכתבים שסוכמו מראש כגון: ריבית, תקופת ההלוואה, גרייס, ביטחונות ובעיקר תהליך האשראי. על ידי כך עוקר דו השיח בין היזם לבנק. דו שיח שמעולם היזם לא יכול היה להצליח בו,וזאת מכיוון שמדובר בשפה שברוב המקרים אין ליזם את היכולת לדבר בה ומכאן שלרוב היו כשלים בתקשורת שגרמו במקרה הטוב לאי אישור האשראי ובמקרה הגרוע להגבלת היזם.

  מכאן שקרן קורת יצרה שפה בנקאית חדשה ומודל ידידותי ליזם לצורך קבלת האשראי וכתוצאה מפעילות זו ניתן לומר שהמערכת הבנקאית הפנימה את השינוי והקלה את הדרך לקבלת האשראי. אבל הקלה זו לא גרמה לשינוי התקשורת שבין היזם לבנק, אלא יצרה תהליך שבו ניתן לקבל אשראי או במודל אוטומטי כמו של קרנות או בעזרת איש מקצוע שדובר את השפה הבנקאית , כך שלמעשה ניתן לומר בוודאות רבה כי אין כיום בעיה לקבל אשראי במערכת הבנקאית לרוב העסקים הקטנים והבינוניים. כל זאת ובתנאי שהם פועלים כפי שפורט או במסגרת הקרנות או עם ליווי מקצועי צמוד אל הבנק.

 • דילוג לתוכן