כל הדרכים לגיוס הלוואות עבור העסק הקטן

:תגיות

יש לכם עסק קטן ואתם מתלבטים כיצד לגייס הון על מנת להגדיל אותו? ואולי אתם חושבים להקים עסק קטן ומתלבטים בבעיות מימון? בפניכם עומדות מספר אפשרויות מימון שונות, כמו גיוס משקיעים, הלוואה מהבנק או הקרן בערבות המדינה.

מאת: שגיא קופר

יש לכם עסק קטן ואתם מתלבטים כיצד לגייס הון על מנת להגדיל אותו? ואולי אתם חושבים להקים עסק קטן ומתלבטים בבעיות מימון? בפניכם עומדות מספר אפשרויות מימון שונות, כמו גיוס משקיעים או הלוואה מהבנק. אפשרות נוספת, שבה עסקנו באחת הכתבות הקודמות, היא הקרן לעסקים קטנים בערבות המדינה.

מימון והלוואות להקמה והרחבה של עסקים קטנים

במחזור חייו של כל עסק קטן מוצלח, מגיע שלב שבו בעליו שוקל להגדיל אותו ולהרחיב את עסקיו. דבר זה ניתן לעשות בדרכים שונות, שחלקן דורשות השקעה כספית: רכישת מכונות, למשל, בניה או כמובן שיווק. מהלכי התרחבות שלא דורשים לרוב מימון הם כניסה לשותפות: מצב שבו שני יזמים או שתי חברות משתפים פעולה בינהם ומגדילים פעילות בזכות זה שכל צד מביא משהו שאין לצד השני. במצב של יצירת שותפות גם מקטינים לעיתים עלויות, ומשפרים גם בכך את המצב העסקי.

אבל בואו נדבר לרגע על השקעה פיננסית, כמנוף ליצירת עסק או הרחבת עסקים קטנים. אם אין לכם כסף אישי "להביא מהבית", יש להניח שתחפשו מקור מימון חיצוני. זה יכול להיות משקיע – שיקנה מניות (המקבילה לחלק) בעסק שלכם, ובתמורה ישקיע בו כסף. הכסף ייועד למטרה העסקית שהצגתם בפני המשקיע.

שיטה אחרת היא קבלת הלוואה: בנק או כל גוף פיננסי אחר (חברת ביטוח, למשל, או קרן פנסיה) ילווה לכם כסף כדי שתרחיבו את העסק שלכם. המלווה – בניגוד למשקיע – לא קונה חלק בעסק שלכם ולא יאמר לכם איך לנהל אותו. מה שכן, הוא ירצה להרוויח על ההלוואה שלו והוא ירצה בטחונות וערבויות לכך שהכסף שלו יחזור אליו – רצוי עם ריבית.
 

קבלת הלוואה לעסק קטן – עניין מסובך?
 

לפני שהם זוכים לקבלת הלוואה, עסקים ובעליהם נבחנים לפי מספר פרמטרים. למשל, מהו פוטנציאל הצמיחה של העסק הקטן? האם העסק פועל בשוק תחרותי יותר או פחות? מהי היציבות היחסית של עסקים קטנים בשוק בו אתם פועלים? מהם הנכסים של העסק? האם יש לו למשל פטנטים שרשומים על שמו, מכונות יקרות או ידע שאפשר למכור? האחרונים הם סוגים של בטחונות לאותה הלוואה לעסקים. מלבד הבטחונות האלה – שקיימים בעסק עצמו - המלווים ידרשו גם לרוב בטחונות עצמיים: רכוש אישי כמו דירה, רכב או פריטים אחרים.

ופה קיימת בעיה: לא תמיד יש מה למשכן או לשעבד. לא תמיד אנחנו רוצים למשכן רכוש אישי ובכל זאת דורשים מאיתנו בטחונות. אז מה עושים?

 

רוצים להחליף את המרכזייה בעסק? צריכים מרכזייה חדשה?. לחצו להצעה משתלמת >>

כחלק מעידוד צמיחת עסקים קטנים, הממשלה הקימה קרנות הלוואה לעסקים קטנים ובינוניים. הממשלה היא לא זו שמלווה את הכסף, אלא שהיא מעניקה ערבויות בשמכם, לבנקים. כלומר אתם פונים לבנק לקבלת הלוואה בערבות המדינה, נותנים חלק מהבטחונות מכסכם והשאר מגיע מהממשלה. אם חלילה נפלתם ולא הצלחתם, עליכם לממן רק חלק קטן מהחזר ההלוואה; לרוב 10% עד 25%.

במה תלויה קבלת הלוואה לעסקים קטנים בערבות המדינה?

קיימים מספר מסלולים להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה ובכל אחד מהם יש צורך לעמוד בקריטריונים שונים במקצת, אבל בגדול, התנאים הם אלה:

1. אתם צריכים להגיש תוכנית עסקית מפורטת, שמציגה את היעדים שלכם ואת הצורה שבה תעמדו בהם.
2. החברה, נכסיה ואתם, צריכים להיות חופשיים משעבודים ואסור שיהיה לכם חוב למדינה משום סוג שהוא.
3. המדינה לא נותנת ערבות לכל סכום ההלוואה לעסקים קטנים, אלא למחצית בלבד, ועד גובה מסוים. עליכם ל'הביא כסף מהבית' בצורת מימון מבנק אחר או כסף פרטי.
4. עליכם להציג ערבויות משלכם להלוואה לעסקים קטנים בגובה 10% או 25% מסכום ההלוואה, בהתאם לגודל ההלוואה והגדרת העסק שלכם (חדש, בהקמה או צמיחה).

לסיכום: הקמת עסק או הרחבת עסק קטן ובינוני עשויות לדרוש מימון. מימון זה יכול להתקבל במספר צורות. אחת מהן היא הלוואה. כדי שלא תצטרכו לממן את כל הערבויות והבטחונות להלוואה, אתם יכולים לפנות לקרנות להלוואות בערבות המדינה.

רוצים להחליף את המרכזייה בעסק? צריכים מרכזייה חדשה?. לחצו להצעה משתלמת >>

יש לך שאלה בנושא זה?

פתרונות פרסום דיגיטליים לעסק

חבילות פרסום

לכל העסקים