רוצה לפרסם חינם את העסק שלך ב B144? להוספה >

כמהים למרווח נשימה כלכלי? מימון הון חוזר לעסקים

כל ישות עסקית, בין אם מדובר בחברה בע"מ, איש מקצוע עצמאי או תא משפחתי, נדרשים למרווח נשימה. המשכורות האישיות או ההכנסות מלקוחות מגיעים במועד מאוחר ובדרך ישנן הוצאות לשלם. מה עושים?

2013-06-25

https://www.b144biz.co.il/%d7%9b%d7%9e%d7%94%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%a8%d7%95%d7%95%d7%97-%d7%a0%d7%a9%d7%99%d7%9e%d7%94-%d7%9b%d7%9c%d7%9b%d7%9c%d7%99-%d7%9e%d7%99%d7%9e%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%95%d7%9f-%d7%97%d7%95%d7%96/

מאת: | זמן קריאה: 01:17 דק' | יוני 2013 | מערכת B144 דיגיטל |

 • כמהים למרווח נשימה כלכלי? מימון הון חוזר לעסקים

  כאשר אנו קונים סחורה בכדי למוכרה או מעניקים שירות, הספק המוכר לנו מוצר או כוח אדם עליו אנו מבססים את השירות, הם הראשונים לקבל מאיתנו את התשלום הראשוני. מהצד הנגדי, הלקוחות משלמים לנו, בדרך כלל, בצ 'ק או בכרטיס אשראי, והתקבול מתקבל במועד מאוחר. מרווח הנשימה הינו ההון החוזר בעסק.

  בבואנו לתכנן השקעה בעסק אנו נדרשים למימון ההון החוזר (כאמור, מרווח הנשימה) אשר יאפשר לפנות מקורות נזילים לשם השקעה. המקורות הנזילים, שמגיעים ברובם ממזומנים מפעילות שוטפת, מיועדים רובם ככולם, כאמור, לתשלום לספקים ושכר עבודה.

  המימון החוזר מגיע, בדרך כלל, בצורת אשראי ספקים, אשר כולל בתוכו חסרונות. דחיית ימי אשראי עלולה לגרום לעליית מחיר בעתיד מכיוון שהנושה מעוניין לפצות עצמו על דחיית התשלום. מאחר שהצורך ב הון חוזר אינו נעלם עם הזמן, הוא הופך להיות הוצאה קבועה (למרות שלכאורה חלק מהמרכיבים שלו הן של הוצאות משתנות ).

  בבואנו למצוא פתרונות מימון, בעל העסק נדרש לבדוק מספר פרמטרים אשר יוכלו לאפשר לו לקבל החלטה נכונה:

  חוסן פיננסי של העסק – יכולת העסק להשקיע בחידוש מלאי, ציוד, ומהירות התגובה של העסק לשינויים בשוק.

  כושר ויכולת פירעון – יכולת לעמוד בהתחייבויות במועד והפעלת העסק בהתאם לתחזית תזרים המזומנים ולתוכנית עסקית מפורטת ומקיפה.

  צמיחת העסק בצורה מבוקרת ונשלטת.

  תקופת הזמן לה דרוש האשראי.

  ריבית גלומה (אפקטיבית).

  בטחונות נדרשים.

  השלכות מיסוי.

  פתרון מימוני אפשרי הינו העמדת מסגרת אשראי בנקאית מתאימה -חח ד (חשבון חוזר דביטורי. דביט משמעו מינוס), כלומר אשראי שבעל העסק מקבל מהבנק.איך זה עובד?הבנק קובע מסגרת אשראי מאושרת והפירמה משלמת ריבית כל סוף רבעון לפי חישוב היתרות היומיות. היתרון הגדול הוא בכך שמשלמים ריבית רק על מה שמנצלים בפועל, קרי על הימים שמנצלים את המינוסים בפועל. הרי בעל העסק אינו יודע אם ההכנסות העתידיות שלו יכסו את ההוצאות, ולכן מסגרת אשראי מאושרת נותנת לו מרחב ביטחון.

  אם חורגים מהמסגרת, הבנק אינו חייב לאשר את החריגה, אבל אם אתה מנהל רציני, תודיע לבנק מראש על החריגה, והבנק יראה שהמנהל יודע בדיוק מה קורה בעסק שלו ויאשר לו את החריגה, כמובן בהתייחס לתדירות הבקשות ומצב הדו חות הכספיים אשר יועברו לבנק מעת לעת. על המסגרות המאושרות ללא קשר לשימוש בה, הבנק גובה עמלה. האשראי בחח ד מתבסס על ריבית הפריים.

  אופציה אפשרית נוספת לפיתרון הינה לקיחת הלוואה למימון ההון החוזר. בכדי לאמוד את גובה ההלוואה הנדרשת, יש לחשב את ימי המחזור המסחרי נטו המתורגמים לערכים כספיים. כאשר התוצאה של המשוואה הנ ל חיובית, העסק נמצא בקושי של תזרימי מזומנים, ובדרך כלל כיסוי חובות הספקים ממומן מהון עצמי ( שריפת כסף ). במקרה כזה, אחת האופציות היא למשל לקבל מהקרן בערבות המדינה הלוואה של עד 8% ממחזור ההכנסות השנתי של העסק, גם במסלול הון חוזר בתנאים אטרקטיביים במיוחד.

 • דילוג לתוכן