רוצה לפרסם חינם את העסק שלך ב B144? להוספה >

מבוא משפטי להקמת העסק

החלטתם להקים עסק חדש? מזל טוב ובהצלחה. עסק ראשון שלכם? ובכן, עו"ד שי פורת סבור כי חשוב שתדעו כי להקמת עסק חדש ישנם גם היבטים ושיקולים משפטיים חשובים שיש לתת עליהם את הדעת.

2013-06-25

https://www.b144biz.co.il/%d7%9e%d7%91%d7%95%d7%90-%d7%9e%d7%a9%d7%a4%d7%98%d7%99-%d7%9c%d7%94%d7%a7%d7%9e%d7%aa-%d7%94%d7%a2%d7%a1%d7%a7/

מאת: | זמן קריאה: 01:42 דק' | יוני 2013 | מערכת B144 דיגיטל |

 • מבוא משפטי להקמת העסק

  במאמר זה אסקור חלקית את רשימת המטלות, מבחינת הצרכים המשפטיים, שעליכם לבצע (לדעתי) לפני, או במהלך, הקמת העסק.בהמשך, אחזור לרשימה זו וארחיב מעט בקשר לכל אחת מהמטלות הללו.

  שירותים משפטיים לעסק החדש

  ברור לי שאתם פועלים לפי אילוצי תקציב ומניסיוני אני יודע שככל הנראה,כשבניתם את תקציב ההקמה של העסק, לא התייחסתם לשירותים משפטיים. כמו רבים אחרים, בוודאי חשבתם לעצמכם ששירותים משפטיים הם עניין לעסקים מבוססים וש בהתחלה, נסתדר בלי עו ד וכשנתרחב, כבר נמצא לנו אחד …

  לטעמי זהו שיקול שגוי, משום שעסק חדש רגיש יותר לכל טעות. עסק חדש לא יכול להרשות לעצמו ליפול על מוקשים בלתי מתוכננים, והסתייעות בייעוץ משפטי מוקדם תוכל לסייע בצמצום מרווח הטעות. לדוגמא, עסק בתחום המזון, שמיקום העסק בו הוא קריטי ושההשקעות המבוצעות בו (בניית מטבח, התאמת שירותים, ריהוט וכיוצא בזה) הן כבדות ביותר, חייב להיות בטוח לחלוטין שהסכם השכירות של העסק, מבטא גמישות ההכרחית לעסק חדש (כמו נקודות יציאה במקרה שהעסק נכשל, גמישות מסויימת בתשלומים, כך שלא כל איחור בתשלום יהווה עילה לפינוי ועוד), ומצד שני, מבטיח לעסק תקופת שכירות ארוכה, למקרה שהעסק יצליח ויבנה לעצמו מוניטין טוב במקומו.

  קשה להאמין שתצליחו להגיע בכוחות עצמכם להסכם מאוזן מסוג זה. לכן, כדאי לכם להפנים את חשיבות שכירת שירותי עורך דין, מיד עם תחילת הליך ההקמה של העסק.

  אגב, בימים אלה, התחרות בתחום השירות המשפטי היא חריפה ביותר ואם במקום לשכור את שירותיו של עורך הדין שהוא גם האח של יוסי חבר ילדותכם, תעשו סקר שוק מסודר ורציניותראיינו שלושה ארבעה מועמדים מנוסים לתפקיד היועץ המשפטי שלכם, אתם עשויים לגלות שמדובר בשירות פחות יקר מכפי שחששתם.

  מקימים עסק עם שותף? כך תגנו על עצמכם מבחינה משפטית

  אתם פותחים את העסק עם שותף? בשום פנים ואופן אל תוותרו על הסכם שותפות, או הסכם מייסדים (אם החלטתם, בעצת רואה החשבון שלכם, להקים חברה שתנהל את העסק). מנסיוני למדתי שכמעט בלתי אפשרי הוא לנסח הסכם שותפות (או הסכם מייסדים) לאחר שהעסק כבר פעיל. על כן, ערב ההקמה היא הזדמנות כמעט חד-פעמית לכרות כזה הסכם.

  הסכמים משפטיים מול לקוחות

  הסכם מסגרת עם לקוחות גם הוא חשוב ביותר, גם אם מדובר לפעמים בעמוד אחד בלבד: קביעת תנאי תשלום, קביעת בטחונות, ערבויות, אחריות, ביטוח. כל אלה ועניינים נוספים, עשויים לקבוע אם תרוויחו מהעסקאות שתבצעו, או שתקחו על עצמכם סיכון מיותר.

  תנאי ההתקשרות עם הלקוחות עשויים להשפיע גם על ניסוח החשבוניות, הקבלות, תעודות המשלוח ומסמכים נוספים שעדיף אם עוה ד שלכם יבדוק אותם לפני מתן האישור לבית הדפוס.

  ניסוח חוזים מול עובדי החברה

  הסכמים עם עובדים הם חשובים מאד. אמנם, מדובר בתחום בו הרגולציה מאד מעמיקה ורוב תנאי העבודה הבסיסיים של העובד נקבעו ממילא בחקיקה, ועדיין נותר מרחב תמרון גדול מספיק, שיכול, בנסיבות מסויימות, לשנות את השורה התחתונה של הדו חות הכספיים של העסק מרווח להפסד.

  הסכמים מסחריים מול הספקים

  הסכמים עם ספקים המסדירים אתתנאי ההתקשרות עם הספק, מוכתבים בדרך כלל על ידי הספק עצמו, ועדיין אני אומר תמיד ללקוחותיי שחשוב להם לדעת ולהבין מפי איש מקצוע שנאמנותו מסורה להם בלבד, על מה הם חתמו, על מנת שידעו לחשב את צעדיהם בעתיד, לקחת בחשבון את הסיכונים ואולי, אפילו לנסות להחליף ספק על רקע זה.

  לסיכום המבוא, כולי תקווה שהנקודות שציינתי כאן הבהירו לכם מדוע חשיבותו של ייעוץ משפטי בעת ההקמה של העסק לא נופלת מחשיבותו של כל גורם אחר. לכן עם עוד לפני שמתחילים בתהליך של פתיחת העסק, חשוב שתתייעצו עם אנשי הגורמים הבאים: הבנקאי, רואה החשבון, או האדריכל.ושוב, בהצלחה!

  המאמר הינו לצרכי ידע כללי בלבד, ואינו מחליף ייעוץ משפטי שניתן על ידי עורך דין מומחה לאחר שבדק את נסיבות העניין הקונקרטי

 • דילוג לתוכן