רוצה לפרסם חינם את העסק שלך ב B144? להוספה >

מה קורה כשמדד המחירים לצרכן יורד?

ירידה במדד המחירים לצרכן מבשרת לכאורה על כך שכוח הקנייה של הכסף שלנו עולה. אבל האם זה נכון? וחשוב מכך - האם זה בהכרח טוב?

2017-03-19

https://www.b144biz.co.il/%d7%9e%d7%94-%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9b%d7%a9%d7%9e%d7%93%d7%93-%d7%94%d7%9e%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a6%d7%a8%d7%9b%d7%9f-%d7%99%d7%95%d7%a8%d7%93/

מאת: | זמן קריאה: 01:07 דק' | מרץ 2017 | מערכת B144 דיגיטל |

 • מדד המחירים לצרכן מבוסס על סל מוצרים שונים, שצרכנים ישראלים נוהגים לקנות: פירות וירקות ומוצרים בסיסיים אחרים, מחירי החשמל והמים, נדל"ן, הלבשה, תחבורה ועוד.

  מדד המחירים לצרכן מעיד על מגמות האינפלציה בשוק: עליית המדד בשיעור גבוה מעידה לרוב על עודפי כסף בשוק ועל כך שהצרכן "מבזבז כסף", ולכן המחירים עולים. ירידת המדד מעידה לרוב על כך שיש מחסור בכסף בשוק, הצרכנים לא מוציאים כסף ויש האטה בפעילות במשק.

  רוב המדינות, וישראל ביניהן, מעוניינות לשמור על מדד שעולה במקצת, לרוב בשיעור של אחוז עד 3%.

   

  מה קורה כשמדד המחירים לצרכן יורד?

   

  מהי ההשפעה המיידית של ירידת המדד?

  היות והמחירים במשק יורדים, בטווח הקצר כוח הקניה של הכסף עולה והצרכנים מרוויחים. מעבר לכך, היות והבנק המרכזי רוצה לשמור על רמת אינפלציה נמוכה, הוא מוריד את הריבית במשק כדי לעודד השקעות והוצאות.

  ההשפעה המיידית של ירידת הריבית היא שאם לקחתם הלוואה צמודה למדד – העלות שלה אמורה לרדת. כל עוד זה אכן כך, וההצמדה למדד היא ללא תנאים והסתייגויות אתם יכולים להרוויח בטווח הקצר. ואולם יש לציין כי לרוב הבנקים שומרים על עצמם מפני הפסד על הריבית.

  מהי ההשפעה הארוכה של ירידת המדד?

  כאשר המדד ממשיך ויורד מספר חודשים בשנה, באופן רצוף וללא שליטה או התערבות, נהוג לייחס את ירידת המדד להאטה משמעותית במשק. במצב כזה אנחנו נכנסים למה שמכונה דפלציה, ולה יש השפעות שליליות על המשק:

  במצב בו המחירים יורדים, הצרכנים נוטים לא לבצע קניות. הם שומרים על הכסף שלהם, כיון שהם חושבים שיוכלו להרוויח יותר, אם ימתינו עם הקניות שלהם. כך, נוצר מצב שבו המשק נכנס להאטה, ואז עסקים נסגרים או מורידים משכורות, כדי לשרוד. הורדת משכורות פירושה פחות כוח קנייה אצל הצרכנים, שקונים עוד פחות והמשק נכנס עוד יותר לבעיה.

  איך נערכים בעלי העסקים לירידה במדד המחירים לצרכן?

  כל עוד התופעה עונתית וקצרת טווח אין כל כך מה לעשות. אם המצב נמשך, יש מי שממליצים לצמצם את החשיפה לאשראי כיוון שעם הירידה בהכנסות, כוח ההחזר שלכם יורד. בכל מקרה יש לעודד לקוחות לבצע רכישות באמצעות מהלכים שיווקיים ולא מכירתיים: להעלות את ערך המוצר לצרכן, ולא להוריד את שוויו על ידי הורדת מחיר דווקא.

  לסיכום: מדד מחירים שלילי מעיד על האטה במשק. אם הוא נמשך לאורך זמן, הוא עלול לפגוע בפעילות הכלכלית ולהחליש את כוח הקניה של הצרכן.

 • דילוג לתוכן