עורכי דין בעידן הבינה מלאכותית – אתגרים והזדמנויות

ייעוץ משפטי, מציאת תקדימים משפטיים, ניתוח וסריקת מסמכים אוטומטי ועוד יישומים של בינה מלאכותית מפנים את זמנם של עורכי הדין ומעצבים מחדש את תפקידם. אך לצד ההתלהבות יש לא מעט אתגרים וסיכונים

מאת: 
אוגוסט 2023
זמן קריאה: 01:02 דק

2023-09-07T02:32:15+02:00

https://www.b144biz.co.il/%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a2%d7%a1%d7%a7%d7%99%d7%9d/%d7%91%d7%99%d7%a0%d7%94-%d7%9e%d7%9c%d7%90%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%99%d7%aa/lawyers-in-the-age-of-ai/

אם יש מהפכה משפטית היא מתחוללת עכשיו, כשהבינה המלאכותית, התחום המרתק ביותר של הליגל-טק, חודרת למערכת המשפט. לצד הכלים הפנטסטיים שנועדו לסייע לעורכי הדין יש לא מעט אתגרים. במאמר זה ננסה לבחון את המורכבות הזאת.

איך בינה מלאכותית משפיעה על תחום המשפט?

 1. היא הופכת את המשימות המשפטיות המסורתיות לאוטומטיות. קחו, למשל, משימות כמו סריקת מסמכים, חקירת נושאים משפטיים והכנת מסמכים ותראו איך האוטומציה עושה את העבודה הזאת ביעילות רבה יותר ובפחות משאבים.
 2. היא יכולה לספק ייעוץ משפטי בנושאים נפוצים לאנשים שאינם יכולים להרשות לעצמם עורך דין.
 3. היא משפרת את קבלת ההחלטות המשפטיות על ידי ניתוח נתונים משפטיים כדי לזהות מגמות וקשרים שלא נראו לעין. בנוסף היא עוזרת לעורכי הדין למצוא תקדימים רלוונטיים וטיעונים משפטיים בצורה יעילה יותר.
 4. היא יוצרת פורמטים משפטיים חדשים, כגון הסכמים חכמים הניתנים ליישום על ידי מחשב. פורמטים משפטיים אלה יכולים להפוך את החוק ליעיל יותר וקל יותר להבנה.
 5. היא יכולה לנתח נתוני מקרה היסטוריים כדי לזהות דפוסים ולחזות תוצאות. זה יכול לעזור לעורכי דין בהערכת עוצמת הטיעונים שלהם ובקביעת אסטרטגיית התיק.
 6. עוזרים וירטואליים המופעלים על ידי בינה מלאכותית יכולים לעזור לעורכי דין לנהל את לוחות הזמנים שלהם, לתעדף משימות ולספק תזכורות.
 7. בינה מלאכותית יכולה לתרגם מסמכים משפטיים משפה אחת לשפה אחרת, לזהות ולתייג קטעי טקסט כמו שמות עצמים או תארים מקצועיים, ולנתח ולהבין את המשמעויות העמוקות של קטעי טקסט מורכבים.

פלטפורמות מבוססות AI שנועדו לסייע לעורכי דין

1.ROSS Intelligence: פלטפורמה המשתמשת בטכנולוגיות של בינה מלאכותית ולמידת מכונה כדי לספק מענה לשאלות משפטיות ולספק תמיכה במחקר משפטי. היא מבוססת על מערך ידע משפטי רחב המתעדכן באופן קבוע.

 1. Lex Machina: פלטפורמה המספקת מידע ונתונים משפטיים ממגוון מקורות, כולל מאגרי משפט ומסמכים משפטיים. היא משתמשת ביכולות של בינה מלאכותית כדי לנתח ולהבין את המידע ולספק תובנות משפטיות.
 2. Casetext: פלטפורמה המספקת כלי חיפוש מתקדמים במאגרי משפט ומסמכים משפטיים. היא משתמשת בטכנולוגיות של בינה מלאכותית כדי לספק תוצאות חיפוש מדויקות ולסייע במחקר משפטי.
 3. Kira Systems: פלטפורמה המתמקדת בעיבוד שפה טבעית ובתהליכי אוטומציה של עבודה משפטית. היא מספקת כלים לזיהוי ולאופטימיזציה של מידע משפטי במסמכים ובחוזים.
 4. LawGeex: פלטפורמה שבודקת ומאשרת חוזים. היא מנתחת אותם, מזהה בעיות פוטנציאליות ומשווה מול קריטריונים משפטיים מוגדרים מראש.

מהם הסיכונים והאתגרים שמציבה הבינה המלאכותית?

 • שגיאות והטיות אפשריות שעלולות להוביל לפסקי דין שגויים.
 • בעיות אתיות: באמצעות AI ניתן ליצור תוכנות מניפולציה רגשית או תוכנות שיכולות לזהות ולפגוע באנשים מסוימים.
 • שימוש ב-AI עלול להפר את הפרטיות של האנשים המעורבים במערכת המשפט.
 • שימוש מוגזם ב-AI בבית המשפט עלול לגרום לתלות יתרה בטכנולוגיה ולהפחית את התפקוד האנושי והשיקולים המקצועיים.
 • טכנולוגית ה-AI עשויה להיות מסוגלת לבצע יותר משימות משפטיות שכרגע מבוצעות על ידי עורכי דין. מה שעלול להוביל לאובדן מקומות עבודה לעורכי דין.
 • עורכי הדין של העתיד יידרשו להשקיע זמן ומשאבים רבים יותר כדי להיות מיומנים יותר בשימוש בכלים טכנולוגיים, האם ההשקעה הזאת תבוא על חשבון הפרקטיקה המשפטית שלהם? ימים יגידו.

כתבות נוספות בנושא
בינה מלאכותית

 דילוג לתוכן